Skip to main content

Lody owocowe

Zawsze mnie kusiło żeby zrobić domowe lody, ale przerażała mnie perspektywa ciągłego mieszania mrożącej się mikstury. Oczywiście, wystarczyłoby kupić odpowiednia maszynkę, ale prawdę powiedziawszy moja lista potrzeb jeśli chodzi o wyposażenie kuchni rośnie w zastraszającym tempie i akurat maszynka do lodów nie jest priorytetem. Ale przecież ludzie robią lody w domu… czyli nie może to być jakieś bardzo skomplikowane… Długo szperałam za przepisem, który by mnie jakoś wyjątkowo zachęcił, a ostatecznie to postanowiłam zdać się na instynkt Pichceniomaniaczki, i oto co wyszło.

Składniki na ok. 4 porcje:

  • 500 g truskawek
  • 400 ml mleka kokosowego (im bardziej gęste tym lepiej)
  • 5 czubatych łyżek ksylitolu (lub więcej do smaku)
  • dużo cierpliwości 🙂

Przepis jest banalnie prosty. Truskawki myjemy, osuszamy, szypułkujemy. Wkładamy do naczynia, zalewamy mlekiem i dodajemy ksylitol.

Wszystko dokładnie miksujemy na gładką masę.

Można przetrzeć przez sito, by pozbyć się pestek, ja tego nie robiłam, bo pestki w niczym mi nie przeszkadzają. Lody z taką ilością ksylitolu nie są bardzo słodkie, dodajcie go tyle, by smak Wam odpowiadał. Wstawiamy do zamrażalnika na 40 minut. Mój był ustawiony na -19 stopni. Wyciągamy i dokładnie mieszamy.

Od tego momentu lody mieszamy średnio co 20 minut. Gdy konsystencja będzie nam odpowiadała- podajemy. W moim przypadku było to po około 4 h.

Ja co prawda tego nie zrobiłam, ale myślę, że cały proces przyspieszy jeśli zarówno truskawki jak i mleko kokosowe będą dobrze schłodzone. Oczywiście możecie użyć dowolnych owoców, także mrożonych. Trzeba pamiętać jednak, że świeże owoce zawierają sporo wody i lody w ten sposób przygotowywane nigdy nie będą idealnie kremowe i gładkie. Ale pyszne są bardzo!

Smacznego łasuchowania!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią