Skip to main content

Perliczka w ziołach

Mięso perliczki to chyba moje ulubione mięso drobiowe. jest delikatniejsze i smaczniejsze od kurczaka. Jakaż była moja radość kiedy ostatnia wizyta w sklepie zaowocowała zakupem. Okazało się, że o ile kurczak, czy kaczka zniknęły z półek, to perliczka grzecznie na mnie czekała. Samo ptaszysko nie jest za duże, ale jednak sztuka spokojnie wystarczy na obiad dla 4 osób. Dzisiaj chcę Wam zaproponować wersję, którą robię chyba najczęściej, wyłącznie z solą i ziołami. Koniecznie wypróbujcie!

Składniki:

  • perliczka o wadze 1,2 kg
  • łyżka majeranku
  • łyżka tymianku
  • łyżeczka czarnego mielonego pieprzu
  • 4 litry wody
  • 4 solidne łyżki wody
  • 2 łyżki masła

Perliczkę opłukujemy, oczyszczamy jeśli to konieczne. Zwykle ptak jest związany, pozostawiamy go w takiej formie. Jeśli nie, dobrze jest przewiązać mięso w taki sposób, by skrzydełka ściśle przylegały do całości.

Inaczej mogłyby się z łatwością przypalić. 4 litry wody mieszamy z solą, mieszamy. Wkładamy perliczkę i pozostawiamy na kilka godzin.

Ja zwykle wkładam na noc i piekę następnego dnia w porze obiadowej. Przed upieczeniem trzeba ją wyjąć z wody i osuszyć. Natrzeć ziołami i pieprzem. Wkładamy do rękawa lub naczynia żaroodpornego z przykryciem. Na wierzchu układamy masło. Kawałek wkładamy także do środka.

Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i pieczemy 60 minut, górna i dolna grzałka.

Po tym czasie odkrywamy/przecinamy folię. Polewamy wierzch perliczki powstałym na dnie naczynia sosem.

Wstawiamy ponownie do piekarnika i dopiekamy. Możemy podnieść temperaturę albo najlepiej włączyć opcję grilla od góry i postawić mięso tak wysoko jak się da. Skróci to czas dopiekania a mięso nie wyschnie.

Dopiekanie powinno trwać około 10-15 minut. Po wystawieniu potrawy z piekarnika odstawiamy mięso na 7-10 minut, zanim pokroimy. Nie wystygnie, lecz dzięki temu zatrzymamy w mięsie jak największą ilość soków. Smacznego!

10 myśli do “Perliczka w ziołach”

    1. Jeśli jadasz i lubisz mięsko to polecam, dla mnie jest chyba najsmaczniejsza z drobiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią