Skip to main content

Fantastyczne placuszki z grochu i jak je zrobić

Domyślacie się po tytule tego wpisu, jaki film oglądam w piątkowy wieczór? 😉 W każdym razie jest to miłe, łatwe, lekkie i przyjemne zakończenie pracowitego tygodnia. Do kompletu postanowiłam przygotować coś pysznego do jedzenia. W planach była grochówka na obiad, ale oprócz ugotowania grochu, nie udało mi się owego planu zrealizować, odłożyłam zupę do jutra. Jednak w tym całym dzisiejszym pośpiechu, grochu przygotowałam zdecydowanie za dużo, więc postanowiłam zrobić placuszki.  Pierwszy raz i na pewno nie ostatni. Są pyszne!

Składniki na około 10 placuszków:

  • 250 g grochu łuskanego
  • 2-3 łyżki mąki pełnoziarnistej
  • pół pęczka koperku
  • łyżeczka zielonej czubricy
  • płaska łyżeczka płatków chili
  • sól (łyżeczka do gotowania grochu + ok. 1/2 łyżeczki do doprawienia masy)
  • woda
  • olej do smażenia

Groch gotujemy zgodnie z instrukcją. Namaczamy przez ok. 10 h i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Wody powinno być 2 razy tyle ile grochu. Możemy ugotować w większej ilości i odcedzić, jednak ja lubię jak część grochu lekko się rozpadnie, więc nie dodaję za dużo wody i gotuję na małym ogniu, aż jej nadmiar odparuje.

Przestudzony groch mieszamy z mąką.

Ilość mąki będzie zależała od konsystencji grochu. Powstałe ciasto powinno mieć konsystencję ciasta na placki ziemniaczane. Dorzucamy posiekany koperek.

Doprawiamy czubricą, solą i płatkami chili.

Solidnie rozgrzewamy sporą ilość oleju i na średnim ogniu smażymy placki. Przy pomocy łyżki wykładamy porcje ciasta, najlepiej o grubości 1,5 cm. Nie mogą być za grube, gdyż mogą się przypiec, a nie usmażyć do końca w środku. Za cienkie natomiast będą się rozpadały.

 

Smażymy na złoty kolor i przekładamy na papierowy ręcznik, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Polecam podać z solidnym kleksem kwaśnej śmietany lub jogurtu.

8 myśli do “Fantastyczne placuszki z grochu i jak je zrobić”

  1. Niesamowite! Uwielbiam placki ale z grochu jeszcze nie próbowałam 🙂 a może by tam zaserwować je w Święta? 😉 Zapisuję!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią