Skip to main content

Kremowy serek z jogurtu

Gotowanie to taka niezwykle przyjemna dziedzina, która nieustannie zaskakuje i stawia przed zainteresowanymi nowe wyzwania. Kiedy już wydaje Ci się, że niczego więcej nie da się wymyślić jeśli chodzi o wykorzystanie jakiegoś produktu, lub uzyskanie konkretnego efektu- trach! Spada na człowieka jakieś nowe albo po prostu nieznane mu wcześniej rozwiązanie, i cała zabawa zaczyna się od początku. Nauka, próby, często wielokrotne i strzępiące nerwy… Ja, oprócz próbowania nowości, najbardziej lubię szukać tradycji, tych dobrze znanych mnie samej z sielskiego dzieciństwa mojego, czy moich rodziców, ale też z innych regionów, czy też innych części świata, które odsłaniają nowe horyzonty. Efektem takich kulinarnych “wycieczek”, tym razem wyłącznie palcem po mapie i po czeluściach internetu, jest ten przepis, który zachwycił mnie swoją prostotą. Od dawna przymierzałam się do zrobienia tradycyjnego twarogu i jakoś opornie mi szło… postanowiłam więc zacząć małymi kroczkami i tak oto, zauroczona, chcę Was namówić, na wypróbowanie przepisu pochodzącego z kuchni bliskowschodniej. Labneh to ser, który robi się tak prosto, że nie wiem, czy da się prościej. Wystarczy kupić dobrej jakości, najlepiej dość gęsty jogurt naturalny. Zaopatrzyć się w gęste sito i tetrę lub gazę. Dzisiaj przedstawiam przepis podstawowy, ale w głowie już rodzi się całe mnóstwo pomysłów!

Składniki:

  • 350 ml gęstego jogurtu naturalnego
  • 1/4 łyżeczki soli (można pominąć)
  • tetra
  • gęste sito

Największą trudnością tego przepisu jest zakup dobrej jakości jogurtu. Nie będę tutaj rzucać nazwami konkretnych marek. Napiszę tylko, że dobry jogurt to taki, który w swoim składzie nie ma nic więcej poza mlekiem i kulturami bakterii. Im gęstszy jogurt kupimy- tym szybciej otrzymamy gotowy serek, ale uwaga!- gęste jogurty mogą zawierać w sobie różne zagęstniki, dlatego, przed zakupem warto przestudiować skład produktu. Jogurt dokładnie mieszamy z solą (oczywiście, można doprawić go na tym etapie tak jak lubimy, ziołami, albo nawet na słodko).

Sito kładziemy na garnku lub miseczce, by stabilnie opierało się o krawędzie.

Wykładamy je tetrą.

Na materiał trafia jogurt.

Końce tetry składamy ze sobą i lekko dociskając zbieramy cały jogurt na środku materiału. Zakładamy gumkę recepturkę lub obwiązujemy sznurkiem, tuż nad jogurtem- nie musi być mocno, chodzi o to, żeby nie wypłynął bokiem i nie obsychał.

Obciążamy jogurt, na przykład talerzykiem i wstawiamy do lodówki.

Po 12h otrzymujemy kremowy serek, taki jakie w sklepach kupujemy, jako smarowidło na kanapkę. Co ja piszę! Bardziej kremowy i o wiele pyszniejszy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią