Skip to main content

Jabłkowe różyczki

Nie jestem mistrzynią cukiernictwa, więc rzadko zabieram się za czarowanie wypiekami, przynajmniej tymi słodkimi. Tym razem użyłam gotowego ciasta francuskiego, ale już robię przymiarki, żeby przepis zmodyfikować i użyć ciasta drożdżowego. Tymczasem przestawiam Wam wersję ekspresową, bo w gruncie rzeczy taka jest. Biorąc pod uwagę jak ładny i smaczny jest efekt końcowy, to nakład pracy naprawdę nie jest duży.

Składniki na 8 różyczek:

  • 3 średnie, dość twarde jabłka z czerwoną skórką
  • 4 solidne łyżki jabłkowego dżemu (lub innego ulubionego, ale w miarę gęstego)
  • opakowanie ciasta francuskiego
  • płaska łyżka masła
  • łyżeczka cukru
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • woda
  • rozmącone jajko do posmarowania różyczek przed pieczeniem

Jabłka myjemy, kroimy na ćwiartki, a te na dość cienkie plastry.

Wrzucamy je do wody z cukrem i sokiem z cytryny, zagotowujemy.

Gotujemy aż jabłka delikatnie zmiękną, chodzi o to, by były elastyczne i nie łamały/kruszyły się. Nie mogą się jednak rozgotować. Moim wystarczyły 2 minuty gotowania, do momentu zagotowania się wody. Wyciągamy z wody i osuszamy.

W międzyczasie rozkładamy ciasto i kroimy w poprzek na pasy o grubości około 6 cm (jeśli macie wysokie formy na “babeczki”, to pasy mogą być szersze).

Każdy pas smarujemy dżemem, a wzdłuż jednego z dłuższych brzegów układamy plastry jabłka, by część ze skórką delikatnie wystawała ponad obręb ciasta.

Każdy z pasów zwijamy. Tam gdzie znajdują się jabłka to nasza góra- powinna nie być zbyt mocno ściśnięta, natomiast dół staramy się lekko ścisnąć, końcówki podwinąć, by nie wypłynął tamtędy dżem. Foremki obficie smarujemy masłem i układamy w nich nasze ciacha.

Smarujemy je rozmąconym jajkiem.

Pieczemy ok. 30 minut w 190 stopniach. Pod koniec można lekko posypać cukrem, który częściowo skarmelizuje się, a częściowo będzie przyjemnie chrupał.

Piękna pychota!

4 myśli do “Jabłkowe różyczki”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią