Skip to main content

Ekspresowy przecier pomidorowy

Długo przeszukiwałam literaturę fachową 😉 i sieć, by znaleźć najlepszy i najszybszy sposób na domowy przecier pomidorowy. Nie miałam ochoty smażyć ich godzinami. Nie uśmiechało mi się też mozolne przecieranie, by pozbyć się pestek, które niektórym domownikom bardzo przeszkadzają. Poza tym wychodzę z założenia, że łatwiej przed użyciem, jeśli jest taka konieczność, pozbawić pestek pewnej porcji gotowego już przecieru, niż na raz przecierać ileś tam kilo pomidorów. Postanowiłam wypróbować przepis, który wydał mi się pod tymi wszystkimi względami idealny. Sprawdźcie sami. Ja już chyba innej receptury szukała nie będę 🙂

  • 5 kg mięsistych pomidorów
  • płaska łyżka soli
  • pół łyżki cukru

Sprzęt niezbędny do wykonania owego przecieru to maszynka do mielenia mięsa. Zakładamy najdrobniejsze sito. Pomidory myjemy.

Rozdrabniamy je na tyle, bo łatwo włożyć je do maszynki. Ja miałam podłużne pomidory i kroiłam je na pół, ewentualnie na ćwiartki.

Nie obieramy, nie ma konieczności wycinania gniazd nasiennych. Przepuszczamy przez maszynkę.

Przemielone pomidory wstawiamy na gaz. Gdy się zagotują dodajemy sól i cukier. Gotujemy kilka minut by przyprawy się rozpuściły.

Gorącą miksturę przelewamy do czystych słoików, najlepiej wyparzonych, ja wykorzystałam o pojemności 0,5l. Pasteryzujemy gotując 15 minut w garnku z wodą, która zakrywa wstawione słoiczki w 3/4 ich wysokości. Gęstość pomidorowej mikstury zależy od mięsistości pomidorów, ale i od długości ich duszenia. Ja nie duszę zbyt długo przed zapakowanie w słoiki. Wolę wygotować nadmiar wody przy wykorzystywaniu przetworów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią