Skip to main content

Brukselka z delikatnie czosnkową okrasą

Pora na brukselkę. Zbiera się ją z pola wraz z pierwszymi przymrozkami. Nawet dobrze, żeby lekko przemarzła, bo wtedy na pewno nie będzie gorzka, a czasem jej się to zdarza. Dlatego temu warzywu, jak żadnemu innemu, mrożenie wręcz pomaga. Póki jednak mamy świeżą i tegoroczną do kupienia, to z takiej właśnie korzystajmy.

Składniki na 2 porcje:

  • 400 g brukselki
  • 100 g wędzonego surowego boczku
  • 5 średnich ząbków czosnku
  • 1/2 płaskiej łyżki soli do gotowania brukselki
  • woda

Brukselkę oczyszczamy. Odcinamy twarde końcówki i zdejmujemy wierzchnie listki.

Gotujemy z 2 ząbkami czosnku i solą.

Pilnujemy, by brukselki nie rozgotować. Od momentu zagotowania wystarczy im ok. 5 minut. Z boczku, na wolnym ogniu, wytapiamy tłuszcz.

Wolno podsmażamy, aż stanie się chrupki,  wraz z 2-3 ząbkami czosnku. Brukselkę po ugotowaniu przekładamy do boczku i krótko wszystko przesmażamy.

Wykładamy łyżką cedzakową, dobrze jeśli na patelni znajdzie się nieco wody z gotowania, dzięki temu kapustki łatwiej obtoczą się w aromatycznym tłuszczyku. Serwujemy.

4 myśli do “Brukselka z delikatnie czosnkową okrasą”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią