Skip to main content

“Miód” z mniszka

Ten przepis zaintrygował mnie już dawno. Zastanawiałam się,  jak nie będąc pszczołą można zrobić miód. 😉 No i okazuje się, że tak jakby można… Oczywiście mikstura, o której piszę nie jest miodem, ale byłam niesamowicie zaskoczona, jak bardzo go przypomina! Procedura- bardzo prosta. Korzyści smakowe i prozdrowodne- niewątpliwe, podobno genialnie wzmacnia nasz układ odpornościowy i obniża poziom złego cholesterolu. Polecam!

Składniki na ok. 800 ml “miodu”:

  • ok. 1 kg kwiatów mniszka
  • 1 l wody
  • sok z 2 dużych cytryn
  • 1 kg cukru
Kwiaty zbieramy z dala od ulicy, najlepiej w słoneczny dzień. Zbieramy te dobrze rozwinięte, ale nie przejrzałe. Ucinamy je tuż za główką, czyli zupełnie pozbawiamy łodygi.
Kwiaty wykładamy na papierze, jakiejś jasnej powierzchni.
W mniszku zwykle znajdują wytchnienie mrówki i inne żyjątka, także lepiej dać im szansę na ewakuację 😉 Kwiaty przekładamy do garnka i zalewamy wodą.
Zagotowujemy i gotujemy na średnim ogniu przez 20 minut. Wyłączamy i odstawiamy na 24 h. Po tym czasie płyn przelewamy przez sito, a najlepiej przez sito i tetrową pieluchę lub ściereczkę.
Kwiaty także dość solidnie odciskamy przez ściereczkę.
      
Wyciskamy sok z cytryn. Dolewamy do naparu z kwiatów.
      
Dosypujemy cukier i zagotowujemy.
Zmniejszamy ogień do minimum, płyn powinien tylko delikatnie “pyrkać”. Gotujemy 2, maksymalnie 3 h. Przelewamy do wyparzonych słoiczków lub butelek- gotowe.
Z mniszka można wykorzystać także pączki, po przepis zapraszam TUTAJ znajdziecie tam także informację, jak nie pomylić mniszka z mleczem.

13 myśli do ““Miód” z mniszka”

    1. Dokładnie, choć u mnie w tym roku jakoś kwitnie na raty… 😉 pogoda szalona…

    1. W sumie najwięcej zachodu to pilnowanie gdy się gotuje, żeby nie przypalić. Także polecam 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią