Skip to main content

Szparagi pieczone z czosnkiem i cebulką dymką

Szparagi, także na moim stole, od kilku lat goszczą coraz częściej. W różnym wydaniu, czasem bardziej, a czasem mniej wyszukanym. Główny sezon na te warzywa w Polsce jeszcze przed nami, ale pojawiły się całkiem ładne importowane i to w całkiem przyzwoitej cenie. Może nie są najpyszniejsze na świecie, jak te prosto z pola, ale jak się nie ma co się lubi… W oczekiwaniu na szparagowy bum, polecam Wam dzisiaj wersję, która cudownie komplementuje smak tych zieloności, może być dodatkiem do jakiegoś bardziej złożonego dania, lub cudowną przystawką, czy przekąską.

Składniki:

  • 2 pęczki zielonych szparagów
  • 5 cebulek dymek (nie muszą być najmniejsze)
  • 5 sporych ząbków czosnku
  • sól
  • pieprz
  • olej lub oliwa do stosowania w wysokiej temperaturze

Szparagi myjemy, odłamujemy dolną, włóknistą część.

Wystarczy nagiąć szparaga i złamie się sam w dobrym punkcie. Dymkę oczyszczamy, kroimy wzdłuż, na pół. Jeśli są drobne, nie musimy kroić. Przygotowujemy ząbki czosnku- nie obieramy! Wszystkie składniki skrapiamy oliwą i nieco rozprowadzamy tłuszcz dłońmi.

Oprószamy solą i pieprzem.

Wykładamy na blaszkę do pieczenia, najlepiej wyłożoną papierem, ale nie jest to niezbędne. Pieczemy w 180 stopniach, około 15 minut, z włączoną dolną i górną grzałką.

Szparagi powinny być miękkie, ale jednak cały czas lekko chrupiące.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Wypełniając powyższy formularz zgadzam się na przetwarzanie moich danych przez Administratora (Pichceniomania) w celu publikacji opinii i ewentualnej możliwości odpowiedzi na nią